Někdy nastane situace, že prostě zapomenete přihlašovací údaje (jako ajťák vím, že uživatelům stačí týdenní dovolená). Někdy jen heslo, jindy i uživatelské jméno. Nebo odejde kolega odpovědný za správu webu (poštovního serveru, sítě) a nepředá agendu. Další příklady si domyslete sami. Naštěstí nic není ztraceno. Heslo v Gravu lze snadno obnovit několika způsoby.
V květnu tomu budou dva roky, co jsem napsal velmi podrobnou nápovědu pro akci watermark
, která je dostupná v článku Vodoznak aneb Nepokradeš, Kelišová! na tomto blogu. Jak je v článku uvedeno, současně jsem vytvořil i stručný popis, který jsem poskytl do oficiální anglické dokumentace.
Dnes jsem spustil testovací provoz Wiki systému, jehož zprovoznění jsem avizoval v příspěvku Blog (v této podobě) končí. Nakonec jsem se rozhodl ponechat Wiki ve složce přímo na webu Grav.cz. Prozatím je naplněn pouze testovacími daty, jejichž obsah bude postupně upraven (vybral jsem si tagy jazyka pro tvorbu šablon Twig). Stejně tak i vzhled, který je nyní v případě hlavní stránky Wiki generován šablonou stránky Blog, resp. šablonou pro příspěvek blogu v případě konkrétních stránek s obsahem. To se samozřejmě průběžně změní, aby byla dosažena plná funkcionalita Wiki systému.
Ve výchozím nastavení je administrační rozhraní Grav CMS (Admin Panel) dostupné přes relativní cestu /admin
. Výchozí administrátor má takové uživatelské jméno, které použijeme v registračním formuláři při prvním přihlášení. Obojí má svá potencionální bezpečnostní rizika. Jak jim předejít si řekneme v tomto článku.
Při používání Grav CMS lze narazit na omezení, která souvisejí s proměnnými typu datum
, resp. v nich uložených hodnotách, které jsou typu řetězec
. Proto vznikl doplněk Timestamp, který uvedené nedostatky řeší tím, že dynamicky přepisuje hodnoty všech vybraných proměnných typu datum
z rozpoznatelného formátu řetězec
na hodnotu ve formátu časové razítko
. Pokud proměnná není na stránce uvedena, lze ji doplňkem Timestamp případně vytvořit a naplnit zvolenou hodnotou.