Grav CMS umožňuje nejen flexibilně zpracovávat obsah, jak jsme si už několikrát ukázali, ale rovněž i přizpůsobovat vzhled konkrétním potřebám, a to nejen prostřednictvím šablon stránek (templates
) na úrovni aktivní šablony webu, ale rovněž i napříč několika dostupnými šablonami webu (themes
) v rámci jedné instance webu.
Doposud byl na portálu Grav.cz upřednostňován obsah před vzhledem. Web prozatím používá výchozí šablonu webu Quark, byť s drobnými úpravami prováděnými na úrovni dědičné šablony. Aby nebyl vzhled stále stejný, provedl jsem nepatrnou modifikaci šablony stránky Hero, která je použita v záhlaví úvodní stránky a Blogu.
Existuje několik důvodů, proč použít vodoznak. Tím nejčastějším je umístění značky do fotografie (typicky loga, iniciál autora, webové adresy, apod.), zejména jako prezentačního prvku. Obvykle se jedná o malý symbol, umístěný u okraje, který v celku nijak nenarušuje motiv hlavního obrázku. Druhým důvodem je pak ochrana zdrojového obrázku před zcizením, resp. jeho neoprávněným užitím (odtud nakonec název tohoto článku). Zde již dochází k záměrné degradaci původního motivu hlavního obrázku, obvykle jeho kompletním překrytím opakovaným motivem vodoznaku, který má v těchto případech často i výrazné kontury, které znemožňují užití obrázku. Spíše pro doplnění lze zmínit i možnost, že prostřednictvím vodoznaku můžeme obrázek doplnit i dekorativními prvky, např. rámečky.
Tento návod se primárně zaměřuje – jak název napovídá – na vytvoření galerie, přičemž požadovaným výstupem bude náhodný výběr stanoveného počtu obrázků z předem neznámého počtu a jejich zobrazení na stránce. Současně ale prezentuje i možnosti značkovacího jazyka pro tvorbu šablon Twig a rovněž i možnosti značkovacího jazyka pro formátování obsahu Markdown. Okrajově pak představuje možnosti ukládání stránek do mezipaměti, nebo chcete-li do cache.
Tak trochu symbolicky byl na první podzimní den roku 2021 převeden web Memoriál Miroslava Petiry ze stávajícího CMS Google Sites na Grav CMS.