Existuje několik důvodů, proč použít vodoznak. Tím nejčastějším je umístění značky do fotografie (typicky loga, iniciál autora, webové adresy, apod.), zejména jako prezentačního prvku. Obvykle se jedná o malý symbol, umístěný u okraje, který v celku nijak nenarušuje motiv hlavního obrázku. Druhým důvodem je pak ochrana zdrojového obrázku před zcizením, resp. jeho neoprávněným užitím (odtud nakonec název tohoto článku). Zde již dochází k záměrné degradaci původního motivu hlavního obrázku, obvykle jeho kompletním překrytím opakovaným motivem vodoznaku, který má v těchto případech často i výrazné kontury, které znemožňují užití obrázku. Spíše pro doplnění lze zmínit i možnost, že prostřednictvím vodoznaku můžeme obrázek doplnit i dekorativními prvky, např. rámečky.
Tento návod se primárně zaměřuje – jak název napovídá – na vytvoření galerie, přičemž požadovaným výstupem bude náhodný výběr stanoveného počtu obrázků z předem neznámého počtu a jejich zobrazení na stránce. Současně ale prezentuje i možnosti značkovacího jazyka pro tvorbu šablon Twig a rovněž i možnosti značkovacího jazyka pro formátování obsahu Markdown. Okrajově pak představuje možnosti ukládání stránek do mezipaměti, nebo chcete-li do cache.
Tak trochu symbolicky byl na první podzimní den roku 2021 převeden web Memoriál Miroslava Petiry ze stávajícího CMS Google Sites na Grav CMS.
Grav CMS je publikační systém, který plně vyhovuje potřebám správy obsahu malých webů, na nichž je třeba provádět pravidelnou aktualizaci, resp. snadnou správu obsahu. Tím rozhodně nechci říci, že se nehodí na větší projekty, a to i v řádu stovek stránek, spíše chci poukázat na ideální použití v konkrétním případě prezentačního webu Psí kadeřnictví „GREY“ (http://www.grey.tu.cz/), který má dvě informativní stránky (z nichž jedna je současně domovská), jednoduchou galerii a specifickou vyskakovací/vysouvací (pop-up) stránku s kontaktními údaji. V podstatě nic složitého, co by nešlo jednoduše vyřešit „statickým“ jednostránkovým webem.