Doplněk Error se instaluje společně s balíčkem jádra Grav CMS a zajišťuje zobrazení chybové stránky v případě, že na zadané adrese není nalezena odpovídající stránka.
Po instalaci systému je doplněk funkční a není třeba jej nijak zvlášť nastavovat. Lze jej dle potřeby deaktivovat, popř. i smazat, ale stejně jako v případě doplňku Problems uvedené nedoporučuji. Místo odpovídajícího výstupu v podobě chybové stránky byste se dočkali pádu systému.
Ve výchozím nastavení Grav zobrazí vlastní chybovou stránku, která je uložena ve složce /user/plugins/error/pages/error.md
a následně zpracovaná šablonou stránky error.html.twig
aktivní šablony webu. Zobrazené texty pak odpovídají nastavení v hlavičce stránky error.md
a předdefinovaným řetězcům v souboru languages.yaml
, který je uložen v kořenové složce doplňku Error.
V případě, že vám uvedené nastavení nevyhovuje a chcete si stránku upravit dle svých potřeb, máte následující možnosti.
Vytvořte novou stránku ve složce /error
založenou na šabloně stránky error.html.twig
(v rozbalovacím seznamu vyberte Error). Doporučuji zkopírovat přímo výchozí soubor /user/plugins/error/pages/error.md
, resp. jeho obsah včetně hlavičky stránky. Není to nutné, ale je to přínosné. V hlavičce stránky jsou totiž potřebná nastavení pro případnou indexaci, zpracování a zobrazení obsahu. Po úpravách a uložení stránky se můžete přesvědčit, že Grav nyní zobrazuje místo výchozí chybové stránky nově vytvořenou uživatelskou chybovou stránku. Doplněk Error zjistí, že existuje vlastní chybová stránka a upřednostní ji před výchozí chybovou stránkou.
Složka /error
je výchozí cesta, kde má Grav chybovou stránku hledat. Můžete ji pochopitelně nahradit libovolnou vlastní složkou, např. /404
, ale musíte ji pak upravit v nastavení doplňku Error. Praktický důvod k tomu ale žádný není. Možná s následující výjimkou.
Určitým nedostatkem je, že ačkoliv máme vlastní chybovou stránku, tato je stále zpracovávána výchozí šablonou stránky error.html.twig
. Pokud chceme, aby se zobrazovala jinak, resp. obsahovala jiné prvky obsahu, musíme ji upravit.
Rozhodně nedoporučuji provádět úpravu výchozí šablony stránky, pokud nepoužíváte vlastní šablonu webu, v níž si můžete manipulovat se soubory dle svého uvážení, popř. dědičnou šablonu webu, v níž přebíjíte kódy v originální šabloně webu. Pokud totiž upravíte přímo soubory v originální šabloně webu, tyto budou při aktualizaci na novější verzi nenávratně přepsány. Více viz článek Vlastní styly v originální šabloně webu.
Pokud přesto potřebujete změnit šablonu stránky v originální šabloně webu, pak si vytvořte kopii souboru error.html.twig
, kterou pojmenujte např. 404.html.twig
, popř. customerror.html.twig
. Jednoduše řečeno nějakým názvem souboru, u něhož nepředpokládáte, že by jej v budoucnu použili autoři šablony webu pro šablonu stránky. U stránky pak nastavte tuto šablonu stránky, aby docházelo k formátování stránky na jejím základě.
Samozřejmě není třeba zůstat pouze u textového výstupu, součástí chybové stránky mohou být pochopitelně i obrázky nebo aktivní prvky, například vyhledávací formulář.
Nalezli jste v článku chybu, ať již gramatickou nebo faktickou? Článek prošel pouze autorskou korekturou a drobné nedostatky, jako překlepy nebo chybný slovosled, se v něm mohou vyskytovat. Pokud je objevíte, pomozte příspěvek upravit oznámením přes kontaktní formulář nebo na e-mail. Budou vám vděčni nejen autoři, ale zejména ostatní čtenáři.
Pomozte Grav.cz prolinkovat. Projekt Grav.cz se za dva roky provozu rozrostl a ve starších příspěvcích na Blogu mohou být uvedeny pasáže, které by stálo za to prolinkovat na konkrétní související řešení, která jsou uvedena v následujících příspěvcích. Pokud takové objevíte, pošlete informaci přes komunikační kanály uvedené v předchozím nebo následujícím odstavci.
Diskuze k článku není k dispozici. Pokud ale máte k tématu článku podněty, připomínky nebo dotazy, je možné je sdělit ve skupině na Facebooku, kde se k nim vyjádří nejen autor, ale případně i další diskutující.